News

Alarm antyterrorystyczny w Polsce! O co chodzi?

Alarm antyterrorystyczny w Polsce! O co chodzi?

Fot. Wikimedia Commons/Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21)

Alarm antyterrorystyczny w Polsce! Premier Mateusz Morawiecki wprowadził go w całym kraju. O co chodzi?

Rok szkolny 2019/2020: kalendarz dni wolnych >> 

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził w całej Polsce stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Dlaczego w kraju wprowadzono alarm antyterrorystyczny? Ma to związek z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Stopień alarmowy obowiązuje od środy, 28 sierpnia 2019 roku (od godz. 00:01) do wtorku, 3 września 2019 roku (do godziny 23:59). 

Jak informują portale wprowadzenie stopnia ALFA w Polsce ma charakter prewencyjny. Jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Pogoda: afrykańskie upały w Polsce dopiero nadchodzą! >> 

Stopień ALFA – co to jest?

Stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych, które określa ustawa o działaniach antyterrorystycznych. Przy jego wprowadzeniu należy zwracać szczególną uwagę na osoby, które zachowują się nietypowo, bagaże pozostawione w miejscach publicznych oraz samochody (szczególnie transportowe), które znajdują się w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Przypominamy, że stopień ALFA był wprowadzany w Polsce już kilkakrotnie, m.in. podczas tzw. szczytu bliskowschodniego w Warszawie czy szczytu klimatycznego ONZ 2018.

Wizy do USA zostaną zniesione! Ambasador podaje daty >> 

Donald Trump w Polsce: wizyta odwołana

W obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej miał wziąć udział Donald Trump. Prezydent USA miał przylecieć do Warszawy 1 września 2019 roku. Na 2 września zaplanowano jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim.

Kilka dni przed planowaną wizytą, Donald Trump odwołał przyjazd do Polski z powodu huraganu Dorian, który ma uderzyć na Florydzie. Prezydent USA poinformował, że w jego imieniu do Warszawy przyleci wiceprezydent Mike Pence. Przywódca Stanów Zjednoczonych zapewnił, że jego wizyta w Polsce odbędzie się „w najbliższej przyszłości”.

 

 

Zobacz też
Komentarze : 0
Aby dodać komentarz Zaloguj